Nigdy nie wyrzucaj obierek z jabłek. Zrobisz z nich wiele przysmaków
Jeśli zwykle obierzyny z jabłek lądują w twoim koszu, czas zmienić ten nieekonomiczny nawyk. W tym materiale radzimy, co smacznego i zdrowego możesz zrobić z jabłkowych obierek. Pamiętaj, że w skórce jabłka i tuż pod nią znajduje się najwięcej wartościowych składników. Nie pozwól im trafić na śmietnik.
Jakie cenne składniki zawiera skórka jabłek?
W skórce jabłek kryje się dużo błonnika pokarmowego. Składnik ten korzystnie wpływa na przemianę materii i zapobiega zaparciom. Jabłkowa skórka zawiera także mnóstwo przeciwutleniaczy, które neutralizują wolne rodniki, a tym samym zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca i nowotworów. Poza tym w jabłkowych obierzynach znajdziemy fitoncydy, które pomagają zwalczać bakterie, wirusy i grzyby, a także kwasy organiczne wspomagające pracę układu pokarmowego.
Jedz obierki z jabłek, ale wcześniej umyj owoce
O tym, że jabłka trzeba myć, chyba nikomu nie trzeba przypominać. Tym bardziej jeśli zdjętą z nich skórkę, chcemy wykorzystać do przygotowania produktu spożywczego. Skórka jabłek może zawierać zanieczyszczenia, pestycydy oraz woski ochronne. By je usunąć najlepiej myć owoce w ciepłej wodzie, do której warto dodać kapkę płynu do naczyń.
Co można przygotować z jabłkowych obierzyn?
- Obierki z jabłek warto wykorzystać do przygotowania aromatycznego kompotu. Można je dorzucić do jabłek lub innych owoców, dzięki czemu napój stanie się bardziej aromatyczny i nabierze ładniejszego koloru.
- Skórki z jabłek można wysuszyć i parzyć z nich herbatkę owocową. Jeśli uda się je wysuszyć na chrupko (np. w suszarce do owoców i warzyw lub w piekarniku), można je jeść jak chipsy.
- Na skórkach jabłkowych możesz też przygotować syrop. Wystarczy, że będziesz je gotować w wodzie z dodatkiem cukru, aż powstanie gęsty płyn. Możesz go wykorzystać do polewania naleśników czy gofrów.
- Skórki z jabłek warto też wykorzystać do sporządzenia octu jabłkowego. By go nastawić skórki należy umieścić w słoju, zalać wodą z dodatkiem cukru i pozostawić na kilka tygodni w ciepłe miejsce. Gdy całość sfermentuje, skórki należy przecedzić, a płyn zlać do butelki i wykorzystywać do doprawiania sałatek czy marynat.